KONTAKT

Ghoda s.r.o.
Husinecká 10
13000 Praha 3
tel: +420 226 254 194
napíšte nám

TOVAR V AKCII

naša cena 19,90 EUR (511,07 CZK)
skladom
naša cena 2,99 EUR (76,79 CZK)
skladom

NOVINKY

arr3GLS-změnaVážení zákazníci, z důvodu zdražení služeb GLS zatím dočasně zastavujeme od 3.10.2016 možnost... arr3Máme facebookovou stránkuVážení zákazníci, založili jsme facebookovou stránku našeho eshopu, kterou naleznete zde:... arr3Nové produkty, nová doprava: nová sezóna 2016!Milí zákazníci, letos na eshopu makáme, co to dá! Přinášíme novou řadu kosmetiky Absorbine a z toho...

» Koníček v pyžamu
Koníček v pyžamu aneb Jak vybrat tu správnou deku proti hmyzu

KONÍČEK V PYŽAMU aneb JAK VYBRAT TU SPRÁVNOU DEKU PROTI HMYZU

Na našem e-shopu se zaměřujeme na prodej koňovšeho, co souvisí s bojem proti hmyzu a zejména produkty, které ulehčí život koním s letní vyrážkou, jsou naše dlouholetá srdeční záležitost. Bez keců. Často nám zákazníci volají a ptají se na radu, kterou deku vybrat a jak to vlastně s dekami je. Tak to tedy shrňme:

Aby měla ochrana koně dekou proti hmyzu smysl, považujeme za nutné přítomnost krčního dílu, krytu na břicho a krytu na ocas.

1)      Typ síťová deka proti hmyzu, klasický střih, s rozepínatelným krčním dílem a laclem na břicho. Rozepínací krční díl výrazně usnadňuje oblékání, deka se obléká jako každá jiná deka, třeba odpocovací. Vždy musí být krční díl dostatečně dlouhý, aby se neshrnul při pasení a pak ho u hlavy koně kus nechyběl.  Na katalogových fotkách nebo v obchodě na věšáku vypadá deka vždycky super, jenže realita ji prověří. „Naše“ deky mají krky všechny dostatečně dlouhé, nebojte.

Krční díl může být s dekou pevně spojený (nový typ Bucas Buzz Off model 2016), nebo odnímatelný (Waldhausen Protect, Zebra). U odnímatelného krku v případě muchařů doporučujeme krk v oblasti kohoutku přišít, nebo přidat suchý zip. V průběhu pasení se totiž může přesahující část krčního dílu „odklopit“ a oblast kohoutku (zrovna kohoutek!!!) je pak po nějakou dobu nechráněná, ale hlavně se může ohrnout při drbání. Deka se většinou pohybem koně zase srovná (když zvedne hlavu), nicméně pro muchaře bude určitě lepší, bude-li kohoutek krytý nonstop. Nemuchařům to může být fuk a dostávají aditivní občasný větrací otvor v ceně J.

Deky tohoto typu většinou nemůžou šířkou břišního dílu konkurovat ekzémových střihům, ale snaží se. Tedy alespoň některé. Ani ne 30cm široký páseček u nás břišním dílem nenazýváme, ale i taková deka se dá jinde koupit. Tak bacha na to. I ty nejširší břišní díly jsou však šity tak, aby nedřely slabiny a aby nebránily valachům ve vylučování. Což je trochu nefér pro majitele kobyl, kterým připadá, že jsou břišní díly u oblasti pupku krátké, nicméně genderově rozlišené protihmyzí deky jsou asi spíš sci-fi. Břišní díl může být buď přišit k dece (deka Waldhausen Protect, Zebra), díky čemuž se deka rychleji obléká, no a přes zimu ho nemůžete nikde bez deky zašantročit, nebo kompletně oddělený (Bucas BuzzOff), který se nacvakne na již oblečeného koně zevnitř deky. Nicméně Vám nic nebrání, nechat jej na polovině deky připnutý, až budete mít grif v oblékání. Připínací břišní díly jsou většinou u těchto typů dek širší, než břišní díly přišité napevno k dece, což platí obecně.

Kryt ocasu je i pro nemuchaře důležitý proto, aby jim mouchy nesedaly na zadní stranu stehen. U padnoucí deky, která není dlouhá, mají zadní stranu nohou (okolo ocasu) obnaženou, deka by v těch místech neměla zbytečně „padat“, pokud typ koně dovoluje správné napasování. Pro muchaře je zase výhodou podšití krytu na ocas, to má třeba deka Waldhausen Protect.

Tento typ dek je většinou z pevného dvojitě síťovaného polyesteru (dvojitý mesh a double mesh je totéž, ale zní to víc sexy J, takže to uvidíte docela často), s poměrně dobrou výdrží – pevností a prodyšností. Hmyz nemá šanci se skrz deku dostat. Materiál sice neschne tak rychle, jako materiál speciálních ekzémovek, ale pořád je to celkem fofr a kůň se v „našich“ dekách nezapaří.

Výběr je z několika barev, klasika světle modro stříbrno cosijakásibarva (dobře odráží sluníčko), zebří vzor (někteří tvrdí, že odpuzuje hmyzJ a jiní na to přísahají) a Protectky jsou teď taky nově petrolejově modré a nijaké rozdíly v této barvě a té světlounké zatím co do přitahování sluníčka nepozorujeme. Na férovku upozorňujeme, že zebří vzory můžou u Waldhausenek za určitých okolností vybledávat a toto pro Waldhausen není důvodem k reklamaci (hodně nasr. smajík). Naopak v BUcasu nejenže vybledávání vzoru vyřešili a už by se to nemělo přihodit, ale kdyby náhodou, vybledlou zebří deku mění za novou. Hm.

 

2)      Ekzémový střih: Deky kryjí maximální možný podíl povrchu koně, kryjí i prostor mezi předníma nohama. U klasického ekzémového střihu (Waldhausen Eczema Rug, Ekzémová deka pro Muchaře a Ekzémová deka Zebra)  je deka natahovací přes hlavu, protože nelze rozepnout a otevřít krční díl pod hrdlem a krční díl nelze od deky ani oddělit. Některé deky mají v místech přechodu krk-kohoutek zip k oddělení krčního dílu, všechny zipy ale naše koně časem odíraly i přes podšití. Proto preferujeme deky s krkem vcelku. Deky ekzémového střihu mají buď všitý díl na břicho (je tedy v jednom kuse, navazuje přes pruh látky mezi předníma nohama), nebo je díl na břicho zvlášť k připnutí. Břišní díl je široký (zase tady máme konstantu „valach či hřebec“, takže se kobylám může zdát směrem k vemínku zbytečně krátký) a zapíná se minimálně dvěma popruhy, často okolo celého obvodu hrudníku a břicha (ještě je tady varianta suchých zipů u některých zahraničních modelů) a případně se připíná ještě na prsou koně zevnitř deky, pokud je to břišní díl, který lze od deky úplně oddělit. Na rozdíl od síťových dek se ekzémová deka zapíná ještě okolo zadních nohou tak, aby dobře doléhala.

Tyto deky jsou vysloveně určené na nošení 24/7, jejich předností bude oproti klasickým dekám proti hmyzu vždy materiál. Ten musí být výsledkem té nejlepší kombinace prodyšnosti a pevnosti, trvanlivosti, musí být „druhou kůží“ koně. Kůň je v dece zabalený daleko více, než v klasické, deka většinou doléhá, břicho je vybaveno gumičkami a tak je celkem těžké najít ekzémovou deku takovou, aby se v ní kůň příliš nepotil. Přeci jen kryjí „méně prodyšným střihem“ větší část koně, než síťové deky a proto je požadavek vysoké prodyšnosti materiálu. Přílišné pocení bylo totiž nejčastějším důvodem, proč jsme s některými jinými ekzémovými dekami nebyli spokojeni. Tyto deky možná vykazovaly lepší výdrž, resp. odolnost proti roztrhaní a rozdrbání, ale co z toho, když pak řešíte a léčíte zapařeniny... Navíc ve srovnání s jinými také logicky pomaleji schly. Proto prodáváme ekzémové deky výhradně z funkčních, lehkých materiálů. Na první pohled můžou působit tak, že „nic nevydrží“, ale budete překvapeni. Deka ale není neprotrhnutelná, takže pokud máte ve stádě koně vysloveně škubače, který rozerve na co přijde a nedá pokoj, dokud z deky netrčí cáry, dost pravděpodobně deka nevydrží. Klasické pošťuchování ve stádě, i kousance, oštipování od hříbat apod. ale deka vydrží. Stejně tak jako se hned neroztrhá při  drbání o stromy či hrazení, i když na to možná na první pohled vypadá J. Součástí muchařských dek bývá i kousek látky navíc k drobným opravám, u některých je součástí i maska. O benefitech deky pro zmírnění projevů letní vyrážky si povíme v některém dalším seriálu.

 

3)      Deky pláštěnky: Ve všech „našich“ dekách může kůň zmoknout, všechny deky z našeho výběru rychle schnou a kůň se v nich nezapaří. Je ale vždy lepší, když má deka čas uschnout. Co dělat u muchaře 24/7 ve více než 2-3 dny trvajících lijácích, které se občas vyskytnou? U muchařů každý majitel dřív nebo později bude řešit otázku, zda deku raději sundat a nechat koně holého, což je rozumné, ale s rizikem, že se kůň (a některý v momentě) vydrbe tak, že celosezónní práce, nepoškozená kůže a pěstovaná hříva bude k ničemu. Nebo koně zavřít do boxu. Nebo nechat zpruzeného koně venku v mokré ekzémovce. Vyzkoušeno, jde to, v deštích, které trvaly snad milion let… Ale když jsme našli prodyšnou (!) voděodolnou pláštěnku s neoddělávacím dlouhým krytím krku, byl kůň prostě spokojenější. Takže to je varianta, pro koně příjemná. Navíc je pláštěnka využitelná celoročně, i když nedekujete. Je vždy lepší mít v zásobě deku pro případ, kdy by zdravotní stav koně zadekování vyžadoval. Pláštěnku můžete vrstvit s odpocovacími a jinými dekami a vytvořit si tak deku teplou tak, jak potřebujete. Nicméně je třeba hlídat předpověď a v momentě zlepšení počasí koně předekovat, navíc klasické pláštěnky nechrání břicho koně. Mimochodem, taky u Vás lítají hmyzáci i když prší?

Naprosto ideálním řešením delších dešťů nejen u muchaře je však Bucas Buzz Off Rain s krkem. Hybrid mezi pláštěnkou a síťovou dekou. Samozřejmě ji může využít i nemuchař, v létě je báječná do výběhu pro koně citlivé na záda, nebo se zraněními…má hlavně i odnímatelný síťový kryt na břicho a to žádná jiná kombinovaná pláštěnka se síťovkou nemá. Navíc, pokud se do koně opře letní sluníčko, není potřeba být nervózní: kromě prodyšného materiálu je navíc ještě voděodolná část vypodložená jedinečnou protipotivou vrstvou silně připomínající protipotivé vložky do dětských autosedaček a kočárků. A  co je v tomto případě dobré pro miminka, bude dobré i pro koně J . Nebo naopak.

Dek nám za těch 10 let prošlo rukama daleko větší množství, než prodáváme na webu. Deky sami zkoušíme na vlastních koních, pokud se osvědčí, tak je dále zkouší naši příznivci. Sledujeme zejména kvalitu látky, šití, prodyšnost (!!!) a pevnost (!!!) materiálu (a jejich pomyslný poměr), střih a jeho vhodnost pro různé typy koní (nesmí odírat), jak moc se např. na jakých koních točí a jak moc koně kryje (šířka břišního dílu, délka krku). Deka musí být vhodná na nošení venku v režimu 24/7. U ekzémových dek nezohledňujeme složitost oblékání. Pokud je spokojenost našich pomocných „testovačů“ vyšší, než 75%, zvažujeme zařazení do prodeje, kde zohledňujeme poslední faktor, poměr cena : kvalita a deky mezi sebou srovnáváme napříč značkami. Z výběru deku ihned vyřazuje jakákoliv situace, která se vyskytne a je pro zdraví koně nebezpečná (ano, i to se stalo). Proto prodáváme tak malé množství typů dek. Pokud hledáte různobarevné sítěčky, které dáte koníkovi pro svůj dobrý pocit na hodinku na pasení na ruce, u nás je nenakoupíte, ale nebuďte smutní, je jich plný internet a není potíž je sehnat.

Nechceme a nebudeme vypisovat výrobce, s jejichž produkty jsme spokojení nebyli. To, s čím jsme spokojení byli, najdete na našem e-shopu. Že jsme u dek skončili prakticky u dvou výrobců, nebude náhoda. Rýsuje se třetí, taková ekonomická varianta, ale to si ještě počkejme po sezóně, jak „zátěžové testy“ deky dopadnou.

 

ZWNhMG